Connect with us

KENDIN YAP

El Yapımı Genç Odası Süsleri 2018

Published

on

 

 

Gençlerin evlerin içerisinde en çok vakit geçirdikleri yerler olduğundan genç odalarının dekorasyonu oldukça önemlidir. Gençlerin kendi zevkleri dışında bir odada yaşamayı tercih etmedikleri düşünüldüğünde dekorasyonun önemi çok daha iyi anlaşılabilmektedir. Odalardaki dekorasyonu tamamlayabilecek en önemli aksesuarlar da değişik el yapımı genç odası süsleridir. Her türlü malzeme kullanılarak yapılan son derece basit ve oldukça ekonomik süsler ile gençler kendi hayal dünyalarını odalarının içine taşıma fırsatı bulabilmektedir. Kendi kişiliklerini kullandıkları odalarda yansıtmak isteyen gençler dışarıdan edindikleri hazır aksesuarlar ile bunu tam anlamıyla başaramayabilirler. Fakat el yapımı süsler ile hayal güçlerinin sınırlarını zorlayabilirler ve istedikleri tasarımda odalar ortaya çıkarabilirler.

El yapımı genç odası süslerinde iş genellikle gençlerin zekasına kalmaktadır. Bir kartonu bulut şeklinde keserek kalıp çıkarılıp tavanda iç kısmı boyandığında bulutlu bir oda tavanı oluşturulabilir. Aynı işlem tavanda bir gökyüzü oluşturulmak istendiğinde yıldız ve ay kalıbı ile de yapılabilir. Ya da park ve bahçelerden topladıkları kozalaklardan değişik renklerde çam ağaçları yapabilirler. Yine bahçelerden bulunabilecek kurumuş veya çürümeye yüz tutmuş ağaç dallarını farklı renklerde dekoratif küçük ağaçlar elde edebilirler. Bu hem doğayı seven gençler için oldukça iyi bir seçim olur hem de kuruyan dalların çöpe gitmesi engellenmiş olur. Yine eskiyen kitap ve dergilerinden vazgeçmek istemeyen gençler onları değerlendirmek adına odalarına dekoratif çiçekler yapabilirler.

El yapımı genç odası süsleri hazırlanırken gençlerin yetenekleri de göz önünde tutulmalı ve kullanılmalıdır. Örneğin sanatla ilgilenen gençler kendi yaptıkları resimleri etraflarını renkli çıtalarla çevirerek odalarının duvarlarına asabilirler. Bu hem odalarına değişik bir hava katar hem de onları resim konusunda daha da heveslendirir. Bu konuda bir adım daha ötesi olarak da çizimine güvenen gençler tabloya gerek olmadan direk duvara da resimlerini çizebilirler. İstedikleri gibi de boyadıklarında tamamen kendi zevklerini ve yaşamlarını yansıtan bir oda elde etmiş olurlar. Bunlar yalnızca örnek olması açısından birkaç değişik öneri asıl olan gençlerin kendi imkanlarını kullanmaları ve zevklerini de işin içine katarak istedikleri odayı tasarlamalarıdır.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KENDIN YAP

Kokulu Sabun Nasıl Yapılır?

Published

on

kokulu-sabun-nasil-yapilir
kokulu-sabun-nasil-yapilir

Bu yazımda sizlerle ev dekorasyonu içerisinde kendine yer bulan kokulu sabun üzerine bilgiler vereceğim.

Kokulu sabun modelleri

Hepsi birbirinden ilginç modellere ve kokulara sahip olan kokulu sabunları siz de evde yapmak ister misiniz?

Cevabınız “evet” ise bu yazı tam size göre.

Kokulu sabunlar için gerekli malzemeler

Kokulu sabun yapabilmek için gerekli malzemelerimiz şunlar:

  • Sabun bazı
  • Koku esansı
  • Sabun boyası
  • Kalıplar
  • Beher

Malzemelerimiz de hazırsa kokulu sabun yapımına başlayabiliriz.

Beyaz sabun bazını eritmek üzere parçalara ayıralım. Bunun için bir maket bıçağı ya da meyve bıçağı kullanabilirsiniz. Bıçakları kullanırken dikkat etmekte fayda var zira özellikle maket bıçağı çok daha tehlikelidir.

Dikkatli ve özenle kullanmalısınız. Beherin içine yaklaşık kesme şeker büyüklüğünde kestiğimiz beyaz sabun bazlarının üstünü kapatalım. Mikrodalga fırında yaklaşık 15-20 saniye kadar beklettiğimiz beher kabını alalım ve erimiş sabunu kaşık ile karıştıralım.

Sıvı sabun içerisine istediğimiz renk boyasını hangi yoğunlukta istiyorsak ilave edelim ve karıştıralım. Sıra geldi koku ilave etmeye. Sevdiğiniz bir koku esansını renkli sabun karışımının içine ilave edelim. 2-3 damla koku yeterli olacaktır.

Çok fazla koku, sabunun ağır kokmasına neden olacağı için 2-3 damla, hafif ve güzel kokular için yeterli olacaktır. Koku ilavesinden sonra karıştırmayı ihmal etmeyin.

Kokulu sabun yapılışı

Karışımın iyi yapılması kokulu sabun yapımında önemlidir. Karıştırma işlemi bittikten sonra sıvı haldeki sabunlarımızı kalıplara dökme safhasına geldik.

Kalıplara sabunları dökmeden önce kalıplarını içine kolonya dökmeniz muhtemel bir kabarcık problemini ortadan kaldıracaktır. Kolonyayı da püskürtmeli bir şişe ile kullanırsanız yüzeye daha homojen yayılmasını sağlarsınız.

Hazırladığımız karışımı kolonya uygulamasından hemen sonra yavaş yavaş dökelim. Dökme işleminde dikkatli olalım. Acele edersek karışımı etrafa bulaştırabiliriz.

Karışımı döktükten hemen sonra kolonya püskürtme işlemini kalıptaki karışımın üst kısmına da uygulayalım. Bir iki fıs olacak şekilde uygulamamız yeterli olacaktır. Bu işlem de tabana yaptığımız gibi kabarcık oluşmasını engellemek amacıyla gerçekleştiriliyor.

Sıvı sabunların yaklaşık bir saat kuruması için dinlendirilmesi gerekir. Kuruma işleminin ardından kalıbın kenarlarından esneterek kokulu sabun çeşitlerini çıkarabilirsiniz.

Bu sebeple kullandığınız kalıpların esneyebilen özelliklere sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Birbirinden güzel kokulu sabun modelleri üretebileceğiniz bu yöntemle isterseniz aile bütçenize katkı sağlayabilir ya da yakınlarınızı sevindirebilirsiniz.

Kokulu sabun yapılışı videolu anlatım

 

Continue Reading

KENDIN YAP

Bahçe Peyzajı Nasıl Yapılır?

Published

on

bahce-peyzaj-duzenleme-bitkileri

Bahçe peyzajı sadece şehirlerdeki park ve bahçeleri ilgilendiren bir kavram değildir. Ufak da olsa toplu yaşam alanlarındaki bahçeler de bahçe peyzaj düzenlemesi içerisinde değerlendirilmektedir.

Peki, herkesin bakmaya doyamadığı bahçe peyzajı nasıl yapılır? Peyzaj yaparken nelere dikkat etmek gerekir? İşte sorularınızın cevabı:

Bahçe peyzaj malzemeleri

Bahçe peyzajı uygulamalarında kullanacağımız malzemelerin tespitini yapmadan önce mutlaka bahçemizin alanını bilmemiz gerekiyor.

Küçük bahçeler ile büyük bahçelerin düzenlenmesinde gerekli olacak malzemeler farklılık gösterecektir. Bu farklılık sadece miktar olarak değil malzeme çeşidi olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Bahçe peyzaj malzemeleri

Bahçe peyzajı konusunda en dikkat çekici malzemelerden biri ahşap çittir. Bu çitler farklı en ve boy özelliklerine sahiptir. Kullanıldığı ahşap malzemenin kalitesi de çitin fiyatını belirlemektedir.

Bahçenizin alanını çevirmede doğa ile uyumlu ve bahçe peyzajı uygulamalarının vazgeçilmezlerinden olan çitleri tavsiye ediyoruz.  Ahşap çit yerine beton uygulamaları güvenlik riski yoksa çok fazla tavsiye edilmemektedir.

Bahçeniz genişse ve istemediğiniz alanları bölmek istiyorsanız bahçe ara bölme brandası tam da size göre bir üründür. Branda yüksekliğinin ayarlanabilir olması sayesinde bahçenizde daha keyifli bir vakit geçirebilirsiniz.

Bahçe peyzajı uygulamalarında bambu çubuk, geçmeli yer karosu, bahçe teli, bahçe bordürü, bahçe kemerleri, bahçe bankları ve bahçe mobilyaları da sıklıkla kullanılmaktadır.

 

Bahçe peyzaj bitkileri ve fiyatları

Bahçenin düzenlenmesinde dış mekan bitkileri kullanılmaktadır. Bu bitkiler içerisinde sınıflandırma yapmak gerekirse yaprak dökmeyen ağaçlar, çalı formu bitkiler, sarmaşık türü bitkiler, çit yapımına uygun bitkiler, soğanlı bitkiler ve şekilli bitkiler olmak üzere gruplandırma yapabiliriz.

Bahçe peyzaj bitkileri

Bu ürünlerin fiyat aralıkları çok farklı özelliklere sahip olmaları nedeniyle çok geniştir. Genel olarak 10 liradan başlayan ürünler ağaçlarda 2 bin liraya kadar çıkmaktadır.

Bahçe peyzajı yapımı

Bahçe düzenlemesinde bitki seçimi en önemli basamaklardandır. Binaya yakın bölgelerde küçük boylu bitkileri seçmek binanın güneş almasını ve hava sirkülasyonunun da rahat olmasını sağlar.

Bahçe peyzaj yapımı

Bahçenizde sebze yetiştireceğiniz bir alan ayıracaksanız binaya mümkün olduğunca uzak, güneş gören ve az rüzgar alan bir mekan seçmelisiniz. Bahçenizde yeteri kadar yer varsa süs havuzu ve çocukların oynayabileceği oyun parkı da oluşturulabilir.

Bahçe peyzaj örnekleri

Continue Reading

KENDIN YAP

Yoğurt Kabından Neler Yapılır?

Published

on

yogurt-kabindan-neler-yapilir

Bu yazımda sizlere geri dönüşüm fikirleri içerisinde yer alan yoğurt kabından neler yapılırbaşlığı ile karşınızdayım.

Yoğurt kabından geri dönüşüm fikirleri

Yoğurt kabı deyip geçmeyin. Marketten aldığını bir kap ya da bir kova yoğurt bakın evde nerelerde işinize yarıyor.

Yoğurt kabından minik davul

Yoğurt kabı ile yapılabilecek olanlar sizin hayal gücünüz ile sınırlıdır. Çocuklu aileler bilirler. Ne kadar güzel ve eğitici oyuncaklar alsanız da çocuklar mutfak aletleri ile oynamaya bayılırlar.

Yoğurt kabı ile davul yapımı

Çocuk için çoğu zaman bir kepçe ve tencere en pahalı oyuncaktan bile daha değerlidir. Çocukların dikkatini çekecek ve sesi ile de eğlenceli vakit geçirmesini sağlayacak yoğurt kabından yapılacak bir davul, sizin için de güzel bir deneyim olacaktır.

Bunun için yoğurt kabının üzerine keserek gergin olarak yerleştireceğiniz bir balonu kullanabilirsiniz. Tokmakları için de yine balonların içine koyacağınız talaş ve kumu bir çırpı ile birleştirebilirsiniz.

Yoğurt kabından sepet

Yoğurt kabının en çok kullanılan şekli sepettir. Bu sepeti dekoratif hale getirmek için çok farklı malzemeler kullanabilirsiniz.

Kumaş parçaları, renkli iplikler, örgüler yoğurt kabından sepet yapımında kullanılan malzemelerdendir. Sepeti süs eşyası olarak kullanabileceğiniz gibi ihtiyacınıza uygun farklı alanlarda da kullanabilirsiniz.

 

Yoğurt kabından deterjan kutusu

Yoğurt kabının kullanım alanlarından biri de deterjan kutularıdır. Bulaşık ya da çamaşır makinesi için kullandığımız deterjanların poşetlerinde durup fazla yer işgal etmelerine gerek yok.

Yapacağınız şık kutular ile hem yoğurt kabınızı değerlendirmiş olacaksınız hem de deterjanlarınız poşetlerinde kalmak zorunda kalmayacak. Biz yoğurt kabının dışını sakallı ipten örmenizi tavsiye ediyoruz.

Mandallar sepete

Mandal sepetleri için size orta boy yoğurt kutusu gerekiyor. Mandal sepeti için en güzel öneri sık örgü ile yoğurt kabının etrafını örmek olacaktır.

Yoğurt kabı ile sepet

İsterseniz örme işine kapağını da dâhil ederek yapabilirsiniz. Böylece kapaklı, örme bir mandal sepetine sahip olmuş olursunuz.

Yoğurt kabından avize

Yapışkanlı folyo, sticker ve maket bıçağı ile siz de çocuk odanıza avize yapabilirsiniz. Üstelik bu avize çok ucuz. Yoğurt kabından yapacağınız bu avizeyi çocuklarınız çok beğenecekler.

Yoğurt kovasını bunların dışında çorap sepeti olarak da değerlendirebilirsiniz. Ayrıca mutfak içinde birçok faydası olan yoğurt kabını mercimek, fasulye gibi bakliyat koymak için ve şeker, un gibi gıdaları saklamak için de kullanabilirsiniz.

Continue Reading