Connect with us

KENDIN YAP

Yoğurt Kabından Neler Yapılır?

Published

on

yogurt-kabindan-neler-yapilir

Bu yazımda sizlere geri dönüşüm fikirleri içerisinde yer alan yoğurt kabından neler yapılırbaşlığı ile karşınızdayım.

Yoğurt kabından geri dönüşüm fikirleri

Yoğurt kabı deyip geçmeyin. Marketten aldığını bir kap ya da bir kova yoğurt bakın evde nerelerde işinize yarıyor.

Yoğurt kabından minik davul

Yoğurt kabı ile yapılabilecek olanlar sizin hayal gücünüz ile sınırlıdır. Çocuklu aileler bilirler. Ne kadar güzel ve eğitici oyuncaklar alsanız da çocuklar mutfak aletleri ile oynamaya bayılırlar.

Yoğurt kabı ile davul yapımı

Çocuk için çoğu zaman bir kepçe ve tencere en pahalı oyuncaktan bile daha değerlidir. Çocukların dikkatini çekecek ve sesi ile de eğlenceli vakit geçirmesini sağlayacak yoğurt kabından yapılacak bir davul, sizin için de güzel bir deneyim olacaktır.

Bunun için yoğurt kabının üzerine keserek gergin olarak yerleştireceğiniz bir balonu kullanabilirsiniz. Tokmakları için de yine balonların içine koyacağınız talaş ve kumu bir çırpı ile birleştirebilirsiniz.

Yoğurt kabından sepet

Yoğurt kabının en çok kullanılan şekli sepettir. Bu sepeti dekoratif hale getirmek için çok farklı malzemeler kullanabilirsiniz.

Kumaş parçaları, renkli iplikler, örgüler yoğurt kabından sepet yapımında kullanılan malzemelerdendir. Sepeti süs eşyası olarak kullanabileceğiniz gibi ihtiyacınıza uygun farklı alanlarda da kullanabilirsiniz.

 

Yoğurt kabından deterjan kutusu

Yoğurt kabının kullanım alanlarından biri de deterjan kutularıdır. Bulaşık ya da çamaşır makinesi için kullandığımız deterjanların poşetlerinde durup fazla yer işgal etmelerine gerek yok.

Yapacağınız şık kutular ile hem yoğurt kabınızı değerlendirmiş olacaksınız hem de deterjanlarınız poşetlerinde kalmak zorunda kalmayacak. Biz yoğurt kabının dışını sakallı ipten örmenizi tavsiye ediyoruz.

Mandallar sepete

Mandal sepetleri için size orta boy yoğurt kutusu gerekiyor. Mandal sepeti için en güzel öneri sık örgü ile yoğurt kabının etrafını örmek olacaktır.

Yoğurt kabı ile sepet

İsterseniz örme işine kapağını da dâhil ederek yapabilirsiniz. Böylece kapaklı, örme bir mandal sepetine sahip olmuş olursunuz.

Yoğurt kabından avize

Yapışkanlı folyo, sticker ve maket bıçağı ile siz de çocuk odanıza avize yapabilirsiniz. Üstelik bu avize çok ucuz. Yoğurt kabından yapacağınız bu avizeyi çocuklarınız çok beğenecekler.

Yoğurt kovasını bunların dışında çorap sepeti olarak da değerlendirebilirsiniz. Ayrıca mutfak içinde birçok faydası olan yoğurt kabını mercimek, fasulye gibi bakliyat koymak için ve şeker, un gibi gıdaları saklamak için de kullanabilirsiniz.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KENDIN YAP

Kokulu Sabun Nasıl Yapılır?

Published

on

kokulu-sabun-nasil-yapilir
kokulu-sabun-nasil-yapilir

Bu yazımda sizlerle ev dekorasyonu içerisinde kendine yer bulan kokulu sabun üzerine bilgiler vereceğim.

Kokulu sabun modelleri

Hepsi birbirinden ilginç modellere ve kokulara sahip olan kokulu sabunları siz de evde yapmak ister misiniz?

Cevabınız “evet” ise bu yazı tam size göre.

Kokulu sabunlar için gerekli malzemeler

Kokulu sabun yapabilmek için gerekli malzemelerimiz şunlar:

  • Sabun bazı
  • Koku esansı
  • Sabun boyası
  • Kalıplar
  • Beher

Malzemelerimiz de hazırsa kokulu sabun yapımına başlayabiliriz.

Beyaz sabun bazını eritmek üzere parçalara ayıralım. Bunun için bir maket bıçağı ya da meyve bıçağı kullanabilirsiniz. Bıçakları kullanırken dikkat etmekte fayda var zira özellikle maket bıçağı çok daha tehlikelidir.

Dikkatli ve özenle kullanmalısınız. Beherin içine yaklaşık kesme şeker büyüklüğünde kestiğimiz beyaz sabun bazlarının üstünü kapatalım. Mikrodalga fırında yaklaşık 15-20 saniye kadar beklettiğimiz beher kabını alalım ve erimiş sabunu kaşık ile karıştıralım.

Sıvı sabun içerisine istediğimiz renk boyasını hangi yoğunlukta istiyorsak ilave edelim ve karıştıralım. Sıra geldi koku ilave etmeye. Sevdiğiniz bir koku esansını renkli sabun karışımının içine ilave edelim. 2-3 damla koku yeterli olacaktır.

Çok fazla koku, sabunun ağır kokmasına neden olacağı için 2-3 damla, hafif ve güzel kokular için yeterli olacaktır. Koku ilavesinden sonra karıştırmayı ihmal etmeyin.

Kokulu sabun yapılışı

Karışımın iyi yapılması kokulu sabun yapımında önemlidir. Karıştırma işlemi bittikten sonra sıvı haldeki sabunlarımızı kalıplara dökme safhasına geldik.

Kalıplara sabunları dökmeden önce kalıplarını içine kolonya dökmeniz muhtemel bir kabarcık problemini ortadan kaldıracaktır. Kolonyayı da püskürtmeli bir şişe ile kullanırsanız yüzeye daha homojen yayılmasını sağlarsınız.

Hazırladığımız karışımı kolonya uygulamasından hemen sonra yavaş yavaş dökelim. Dökme işleminde dikkatli olalım. Acele edersek karışımı etrafa bulaştırabiliriz.

Karışımı döktükten hemen sonra kolonya püskürtme işlemini kalıptaki karışımın üst kısmına da uygulayalım. Bir iki fıs olacak şekilde uygulamamız yeterli olacaktır. Bu işlem de tabana yaptığımız gibi kabarcık oluşmasını engellemek amacıyla gerçekleştiriliyor.

Sıvı sabunların yaklaşık bir saat kuruması için dinlendirilmesi gerekir. Kuruma işleminin ardından kalıbın kenarlarından esneterek kokulu sabun çeşitlerini çıkarabilirsiniz.

Bu sebeple kullandığınız kalıpların esneyebilen özelliklere sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Birbirinden güzel kokulu sabun modelleri üretebileceğiniz bu yöntemle isterseniz aile bütçenize katkı sağlayabilir ya da yakınlarınızı sevindirebilirsiniz.

Kokulu sabun yapılışı videolu anlatım

 

Continue Reading

KENDIN YAP

Bahçe Peyzajı Nasıl Yapılır?

Published

on

bahce-peyzaj-duzenleme-bitkileri

Bahçe peyzajı sadece şehirlerdeki park ve bahçeleri ilgilendiren bir kavram değildir. Ufak da olsa toplu yaşam alanlarındaki bahçeler de bahçe peyzaj düzenlemesi içerisinde değerlendirilmektedir.

Peki, herkesin bakmaya doyamadığı bahçe peyzajı nasıl yapılır? Peyzaj yaparken nelere dikkat etmek gerekir? İşte sorularınızın cevabı:

Bahçe peyzaj malzemeleri

Bahçe peyzajı uygulamalarında kullanacağımız malzemelerin tespitini yapmadan önce mutlaka bahçemizin alanını bilmemiz gerekiyor.

Küçük bahçeler ile büyük bahçelerin düzenlenmesinde gerekli olacak malzemeler farklılık gösterecektir. Bu farklılık sadece miktar olarak değil malzeme çeşidi olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Bahçe peyzaj malzemeleri

Bahçe peyzajı konusunda en dikkat çekici malzemelerden biri ahşap çittir. Bu çitler farklı en ve boy özelliklerine sahiptir. Kullanıldığı ahşap malzemenin kalitesi de çitin fiyatını belirlemektedir.

Bahçenizin alanını çevirmede doğa ile uyumlu ve bahçe peyzajı uygulamalarının vazgeçilmezlerinden olan çitleri tavsiye ediyoruz.  Ahşap çit yerine beton uygulamaları güvenlik riski yoksa çok fazla tavsiye edilmemektedir.

Bahçeniz genişse ve istemediğiniz alanları bölmek istiyorsanız bahçe ara bölme brandası tam da size göre bir üründür. Branda yüksekliğinin ayarlanabilir olması sayesinde bahçenizde daha keyifli bir vakit geçirebilirsiniz.

Bahçe peyzajı uygulamalarında bambu çubuk, geçmeli yer karosu, bahçe teli, bahçe bordürü, bahçe kemerleri, bahçe bankları ve bahçe mobilyaları da sıklıkla kullanılmaktadır.

 

Bahçe peyzaj bitkileri ve fiyatları

Bahçenin düzenlenmesinde dış mekan bitkileri kullanılmaktadır. Bu bitkiler içerisinde sınıflandırma yapmak gerekirse yaprak dökmeyen ağaçlar, çalı formu bitkiler, sarmaşık türü bitkiler, çit yapımına uygun bitkiler, soğanlı bitkiler ve şekilli bitkiler olmak üzere gruplandırma yapabiliriz.

Bahçe peyzaj bitkileri

Bu ürünlerin fiyat aralıkları çok farklı özelliklere sahip olmaları nedeniyle çok geniştir. Genel olarak 10 liradan başlayan ürünler ağaçlarda 2 bin liraya kadar çıkmaktadır.

Bahçe peyzajı yapımı

Bahçe düzenlemesinde bitki seçimi en önemli basamaklardandır. Binaya yakın bölgelerde küçük boylu bitkileri seçmek binanın güneş almasını ve hava sirkülasyonunun da rahat olmasını sağlar.

Bahçe peyzaj yapımı

Bahçenizde sebze yetiştireceğiniz bir alan ayıracaksanız binaya mümkün olduğunca uzak, güneş gören ve az rüzgar alan bir mekan seçmelisiniz. Bahçenizde yeteri kadar yer varsa süs havuzu ve çocukların oynayabileceği oyun parkı da oluşturulabilir.

Bahçe peyzaj örnekleri

Continue Reading

KENDIN YAP

Cam Kavanozlar İle Muhteşem Fikirler

Published

on

boş kavanoz süslemeleri,kavanoz süsleme örnekleri,kavanoz süsleme yapımı,boş kavanozlardan neler yapılır, boş kavanoz kendin yap fikirleri

Marketten alınıp kullanıldıktan sonra genelde atılan kavanozlar, süslemeler ile keyifli bir şekilde başarılı dekorlara dönüştürülebilmektedir. Bu sayede geri dönüşüme de büyük bir katkı sağlanmış olmaktadır. Salça, turşu, konserve gibi kavanozlarla ortaya çıkarılacak olan değişik fikirler aşağıda anlatılmıştır.

Kavanozlarla Balkon ve Bahçe Aydınlatması

Bunun için küçük bebek mamaları en ideal kavanozlardır. Bebek maması kavanozların içerisine çakıl taşları ve mum koyularak birbirine bağlanır ve bahçe ile balkonda çok güzel bir aydınlatma olarak kullanılabilir.

Eski Danteller ile Kavanoz Süsleme

Eskiden el emekleri olan dantellerden yıpranmış ve eskimiş olanlar ile son derece şık görünen mumluklar yapılabilir. Bunun için kavanoza sprey boya sıkılarak dantel kavanoza yapıştırılır. Kavanozun ağzı ip ya da kurdele ile bağlanarak şık bir mumluk elde edilir.

Kavanozdan Kalemlik

Özellikle çok fazla kalem kullanan ve şıklığa önem veren kişiler için en iyi fikirlerden biri de kavanozdan kalemlik yapmaktır. Boyalar ile kavanoz kapakları istenilen renge boyanır. Kavanozun iç tarafı ise yine istenilen bir renge simli boya ile boyanır ve kapak yuvarlak bir şekilde delinerek kavanoza kapatılır. Kavanozun etrafı ip ile bağlanarak kalemler içine yerleştirilir.

Kavanoz İle Mesaj Veren Yazılar

Çuval kumaşları büyük kavanozun etrafına yapıştırılır ve kavanozun açık yerleri istenilen bir renge boyanır. Kapak kısmına yine çuval kumaşı renginde bir ip bağlanır ve kavanozun üzerindeki çuval kumaşına istenilen bir yazı yazılır.

Çalışma Masalarını Renklendirme

Özellikle canlılığı ve renkli ortamı seven kişiler için en iyi fikirlerden biridir. Cam yapıştırıcı ile kavanozlar birbirine yapıştırılarak istenilen şekilde süslenir ve ağızları açık bir şekilde masaya koyulur. İçerisine çalışma masasındaki bütün fazlalıklar koyulabilmektedir.

Dekoratif Obje İçin Kavanozlar

Kavanozların üzerine sıcak silikon ile istenilen yazılar yapıştırılır. Kuruduktan sonra hangi alanda kullanılacaksa o alanın rengine uygun bir renge boyanarak dekoratif amaçlı kullanılabilir.

Fotoğraf Çerçevesi Kavanozlar

Kavanozların en ilginç kullanım şekillerinden biri de fotoğraf çerçevesi olarak kullanımıdır. Bunun için büyük küçük fark etmeden her resme uygun kavanozların içine resim yapıştırılarak kavanoz ters çevrilir ve kapağı olmadan dekoratif olacak şekilde kullanılır.

boş kavanoz süslemeleri,kavanoz süsleme örnekleri,kavanoz süsleme yapımı,boş kavanozlardan neler yapılır, boş kavanoz kendin yap fikirleri boş kavanoz süslemeleri,kavanoz süsleme örnekleri,kavanoz süsleme yapımı,boş kavanozlardan neler yapılır, boş kavanoz kendin yap fikirleri boş kavanoz süslemeleri,kavanoz süsleme örnekleri,kavanoz süsleme yapımı,boş kavanozlardan neler yapılır, boş kavanoz kendin yap fikirleri

Galerimizdeki resimlere tıklayarak büyük hallerini görebilirsiniz!

Continue Reading